Zbrojovka bude novým brněnským inovačním hubem, realizace se ujme Industra

Po osmi letech se Industra přestěhovala z mrazíren na Masné. Novou adresou pro galerii umění, divadlo, rezidenční prostor, makerspace, inkubátor a kavárnu se stává Nová Zbrojovka v brněnských Židenicích.

Foto: Pavel Stratil

Demontáž, balení, inventarizace a transport celého provozu rozloženého do 1500 m2 výrobních hal a venkovních ploch trvala pouhých 7 dní díky obrovskému úsilí cca 60 dobrovolníků a zcela zásadní pomoci Národního divadla Brno, které pro transport zcela nezištně poskytlo svůj vozový park. 

“Z celého srdce děkuji každému, kdo byl u stěhování. Těším se, až vás všechny budu moct pozvat na pivo nebo kávu do Nové Industry. Chci taktéž moc poděkovat řediteli NdB Martinu Glaserovi a řidičům NdB za obrovskou vstřícnost a obětavost v pátek i o víkendu. Bez vás všech bychom to opravdu nezvládli.” 

— Pavel Stratil, zakladatel Industry.

Po svém přestěhování disponuje Industra zcela novými možnostmi a kapacitami, které v rychlém tempu připravuje pro brněnskou uměleckou kulturní a kreativní scénu. Orientační časový plán startu provozů je následující:

květen – nová venkovní scéna pro divadlo, tanec a hudbu
červen – nové výstavní prostory
červenec – vnitřní scéna, event space a otevřená dílna
srpen – ateliéry a rezidenční program pro vizuální i pohybová umění
září – cowork se zaměřením na KKO.

Ani při stěhování a budování kapacit Industra nepolevuje ve své činnosti. Aktuálně spolupracuje s městy Kaunas, Kortrijk a Lviv na projektu MODERNISM FOR THE FUTURE 360 / 365, což je nosný projekt pro Kaunas jako Evropské hlavní města kultury v r. 2022.

Chtěli byste využít Industru jako platformu pro realizaci vaší činnosti či projektu? Vyplňte  krátký dotazník https://link.industra.space/brno

Chcete podpořit Industru, nebo se připojit k jejímu dobrovolnickému týmu? Dejte o sobě vědět na https://link.industra.space/pridej-se 

Zdroj textů a fotografií: Pavel Stratil

Areál Nové Zbrojovky navštívil minulý týden Marek Fišer, brněnský radní pro kulturu. Vyslechl si plány realizátorů a zjišťoval, jak by mohlo město pomoct: „Měl jsem možnost celý areál projít a nové útočiště Industry důkladně prozkoumat. Mám z toho několikanásobnou radost. Nadšení Industry z nového působiště by se dalo krájet a já se jim vůbec nedivím. Prostor je to opravdu velkorysý a klobouk dolů před developerem (CPI), který jim dal nejen provizorní možnost realizace v halách určených k budoucí demolici, ale i příslib spolupráce do budoucna v prostorách, které se chystá rekonstruovat a zachovat. Jsem přesvědčen, že přítomnost subjektů jako je Industra bude mít pro atraktivitu lokality jen pozitivní přínos. Vidím to jako dobrý příklad pro ostatní, kteří budují nové čtvrti v brownfieldech po dříve slavných fabrikách, jako je nyní například areál Mosilany, kde se s developerem o zachování některých budov chystáme jednat.“

Marek Fišer a Pavel Stratil

Obě strany si také velice pochvalovaly rychlou pomoc Národního divadla při stěhování. „Rád bych poděkoval řediteli NdB Glaserovi, že vyslyšel moji prosbu a poslal Industře na pomoc jejich stěhováky. Je to krásný příklad spolupráce mezi zřizovanou a nezřizovanou scénou v Brně. Bez silných chlapů z Národka by taková stěhovací akce kulový blesk zdárně neproběhla. Patří jim obrovský dík. Velkou radost mám i z toho, že se daří zhmotňovat některé spolupráce, které jsem načal s našimi přáteli z partnerských měst. V případě Industry je to například účast Brna na projektu Kaunas 2022,“ popisuje Marek Fišer.

Nezbývá než Industře držet palce při realizaci nadějného projektu, na který se všichni těšíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *