V rámci projektu Sochy pro Brno vznikla socha pátera Martina Středy

Brno se po čtyřech letech dočká další realizace z projektu Sochy pro Brno, který má za cíl připomínat významné brněnské osobnosti. V minulosti takto vznikla například socha W. A. Mozarta na Zelném trhu, pocta Janu Skácelovi v parku na Špilberku nebo oblíbená jezdecká socha markraběte Jošta na Moravském náměstí.

Čtyřmetrová bronzová socha Martina Středy vyroste u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Jezuitské ulici, kde Středa působil a je zde i pohřben. Dílo bude slavnostně odhaleno v sobotu 15. 8. 2020 na Den Brna.

Foto: Deník/Attila Racek

Ve veřejné výtvarné soutěži o návrh na ztvárnění sochy věnované Martinu Středovi vyhrál v roce 2018 sochař MgA. Jan Šebánek, Ph.D. Celkem se zúčastnilo 27 umělců – katalog návrhů si můžete prohlédnout na webu Odboru kultury.

Hlavní idea vítězného návrhu vychází z legendy o poslední dělové kouli vystřelené švédským vojskem, která se zastavila u nohou pátera. Tento příběh představuje výstižnou metaforu pro odkaz pátera Martina Středy jako muže, který svojí duchovní a mravní silou bojoval proti dobyvačné agresi.

Figurální socha vznikala v uměleckém ateliéru ve Veverských Knínicích.

Dalším dílem oslavující významné osobnosti města Brna je pomník věnovaný Adolfu Loosovi, který se nyní instaluje v parku na Janáčkově náměstí. Do budoucna jsou v plánu pomníky věnované Elišce Rejčce, Marii Restitutě, J. G. Mendelovi, Kurtu Gӧdelovi nebo Janu Gajdošovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *