Rok Adolfa Loose

Dnes je to přesně 150 let od narození architekta Adolfa Loose. Celý rok oslav tohoto velikána se i přes covidovou nepřízeň osudu vydařil a zapojilo se do něj několik českých měst, včetně Českých center v zahraničí. Pojďme si připomenout ty nejzajímavější akce, které se konaly v Brně.

Do celorepublikového projektu Rok Adolfa Loose byl zapojen i Odbor kultury Magistrátu města Brna. V jeho režii byla především koordinace brněnských aktivit a sochařská soutěž na pomník Loose.

Odhalení pomníku Adolfa Loose
Adolf Loos se dočkal svého pomníku v Brně. Ten byl vytvořen v rámci projektu Sochy pro Brno a slavnostně odhalen dne 20. 8. 2020 v parku na Janáčkově náměstí. Více o díle si můžete přečíst na webu Sochařské Brno → socharske.brno.cz/projekt/adolf-loos/.

Video prohlídka Bauerova zámečku
V rámci výstavy Místo v čase a prostoru v Bauerově zámečku, jediné částečně dochované realizaci Loose v Brně, vznikla i video prohlídka těchto prostor. Prohlídku komentovanou architektkou Lenkou Štěpánkovou můžete shlédnout zde.

Výstava Evropan Adolf Loos
Výstavu Evropan Adolf Loos: Nejen brněnské stopy uspořádalo Muzeum města Brna na Špilberku. Měla by trvat do 14. 2. 2021, projít si ji ale můžete i virtuálně. Expozice je zaměřena výhradně na dílo a působení Adolfa Loose v jeho rodném městě a na Moravě.

Stezka Po stopách Adolfa Loose
Stezku Po stopách Adolfa Loose připravil Brněnský architektonický manuál. Výchozím bodem je nový pomník Adolfa Loose, který je umístěn přibližně v místech, kde původně stál Loosův rodný dům.  Několik zastavení je věnováno i jeho málo známým sochařským zakázkám, např. výzdoba fasády Ústavního soudu a Hudební fakulty JAMU, vybrané příklady náhrobků na ústředním a židovském hřbitově a další. Zlatým hřebem stezky je Bauerův zámeček.

Online výstava Následovníci Adolfa Loose
Národní památkový ústav a Vila Stiassni zpřístupnili pro všechny příznivce moderní architektury výstavu Následovníci Adolfa Loose online. Jednotlivé panely a doprovodné texty najdete po rozkliknutí jmen architektů na webu vily.
Ve Vile Stiassni proběhla v létě také výstava Yoshio Sakurai – Adolf Loos. Modely.

Některé akce bohužel ovlivnila současná situace, a tak se nemohly uskutečnit v plánovaném rozsahu. Příští rok si budeme v Brně připomínat 100 let výročí od narození hudebníka a skladatele Gustava Broma a v roce 2022 výročí celosvětově známého genetika J . G. Mendela.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *