Jak to vypadá s novou památkovou zónou města?

Téma ochrany památek a plánované městské památkové zóny aktivně řeší Kancelář architekta města Brna v rámci diskusí, tzv. kulatých stolů. Od začátku letošního roku proběhla tři jednání, během kterých se diskutovalo například nad rozsahem brněnské památkové zóny, která by ochránila cenné dědictví a doklady bohaté historie města Brna okolo historického centra. Posledního jednání se účastnili i zástupci Ministerstva kultury.

Památková zóna by měla vzniknout v městských částech Královo Pole, Brno-sever, Jundrov a Brno-střed a bude rozdělena do čtyř stupňů ochrany. Nejpřísněji hlídaná bude zóna A, do které spadá například většina areálu výstaviště, vily v Černopolní ulici, Slovanské náměstí nebo část Kraví hory. Mírněji chráněná zóna B by obsáhla kolonii Nový dům v Žabovřeskách včetně Fuchsovy vily nebo část Husovic a Cejlu. Nejnižší stupeň ochrany budou mít zóny C a D, které zahrnou například oblast kolem řeky v Jundrově nebo zahrádkářskou kolonii na Žlutém kopci.

Ptáte se, proč Brno zvažuje takto velkou plošnou ochranu? Ve zmiňované oblasti je téměř 1 400 objektů, které vyžadují památkovou ochranu. Žádost na zpamátnění byla podaná na Ministerstvo kultury již v 80. letech, kvůli administrativní chybě k zapsání na seznam však nedošlo a Brno tak už přišlo o několik historicky cenných budov. Ministerstvo kultury se nechalo slyšet, že na seznam památek stihne zapsat maximálně 20 objektů ročně, město Brno tedy muselo najít jiné řešení, a tím je památková zóna.

Ozývají se i kritické hlasy, podle kterých bude takto velká plošná ochrana znamenat zvýšenou byrokratickou zátěž pro majitele domů v daných oblastech. Mnozí upozorňují, že rozdělení neznamená nutně omezení rozvoje jednotlivých lokalit. Případné úpravy zástavby by se měly posuzovat individuálně.

Tématu se aktivně věnuje ustanovená pracovní skupina. Na jednání architektů, politiků, úředníků a dalších zainteresovaných osob se můžete podívat ze záznamu:

→ I. kulatý stůl

→ II. kulatý stůl

→ III. kulatý stůl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *