Brno zve na virtuální procházku po sochách

V listopadu spustil Odbor kultury Magistrátu města Brna slibovaný projekt Sochařské Brno. Web mapuje historické i moderní sochy a další objekty drobné architektury, sdružuje informace o umění ve veřejném prostoru města Brna, informuje o sochařských soutěžích, projektech nebo opravených sochách.

Název projektu je inspirovaný knihou Sochařské Brno 1989-2019. Její editor Radek Horáček zde píše: „Proč jsme se odvážili označit Brno jako město sochařské? Odpověď je jednoduchá. Projděte se brněnskými ulicemi. Navštivte univerzitní areály nebo se zastavte v některém z městských parků. […] Vstupujeme do města, které se v posledních desetiletích podpoře sochařské tvorby mimořádně věnuje. Vedle neobyčejné Masarykovy univerzity je to samotný brněnský magistrát, který vypisuje soutěže na nová sochařská díla, ale také podporuje bienále Brno Art Open jako pravidelnou přehlídku aktuálního umění ve veřejném prostoru.“

A je to tak! Brno má velkou zásluhu na kultivaci veřejného prostoru. Neustále vznikají nové sochy, a proto se Odbor kultury rozhodl usnadnit lidem orientaci v tom, kde se jaká díla nacházejí, kdo je jejich autorem nebo kdo o ně pečuje. Z nového webu socharske.brno.cz se také dozvíte, jak probíhají sochařské soutěže na nová díla.

Hlavní částí webu je interaktivní mapa, která eviduje přes 700 objektů drobné architektury, včetně památkově chráněných soch. Můžete si tedy snadno zjistit všechny podrobnosti o soše, kolem které třeba každý den chodíte, ale doteď jste o ní nic nevěděli. Díky mapě se můžete vydat také na virtuální procházku po různých sériích soch. Jako první vznikla online stezka po sochách z projektu Sochy pro Brno, které připomínají významné brněnské osobnosti. V plánu je například i stezka po sochách Masarykovy univerzity, nebo sochařský významných náhrobcích Ústředního hřbitova.

Pro aktuality o projektu sledujte Facebookovou stránku facebook.com/socharskebrno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *